Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Із зали суду: Суд захистив право колишнього працівника підприємства на призначення пільгової пенсії за Списком № 2
Згідно з нормами ст.1,2, ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № Закону України «Про пенсійне забезпечення» є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Слід зауважити на тому, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються чинні Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідних редакціях, що були чинні на період роботи особи на відповідній посаді. Окремо слід звернути увагу на те, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до вищевказаних Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Практичне застосування місцевим судом зазначених вище норм пенсійного законодавства відбулося під час розгляду справи адміністративного судочинства за позовом гр. Ф. до Недригайлівського об҆єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській рьласті про визнання відмови у призначенні пільгової пенсії незаконною та зобов҆язання вчинити дії по призначенню зазначеної виплати.
Вирішуючи адмінстративний спір, суд дійшов висновку про необхідність зарахування відповідачем до стажу роботи позивача, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах, 5-річний період роботи гр. Ф., що передував даті видання наказу про результати атестації, з 1 червня 1999 по 1 червня 2004 року, та подальший декількамісячний період до його звільнення з основного місця роботи. При цьому, одним із визначальних мотивів постанови місцевого суду був довід про те, що неякісне проведення керівником підприємства атестації робочих місць (відсутність печаток, необхідних реквізитів рішень, розбіжності в назві посади, на які посилається відповідач) не можуть бути підставою для обмеження права позивача на включення до пільгового стажу періоду роботи на посаді газоелектрозварювальника та позбавлення його права на пільгову пенсію згідно з п.б) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З повним текстом постанови місцевого суду, яка набрала законної сили, можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень за номером справи 581/693/17 (головуючий суддя Кузьмінський О.В.).
Інформацію підготував суддя-спікер Бутенко Д.В.