flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд інформує та роз’яснює: Дозволи на поховання померлих осіб до та після 15 березня 2018 року місцевий суд не надавав і надавати не буде

15 березня 2018, 10:28

Липоводолиньский районний суд Сумської області звертає увагу жителів району на те, що інформація, яку останнім часом активно поширюють різні ЗМІ про те, що дозвіл на поховання з 15 березня 2018 року надаватимуть тільки після відповідного судового рішення, не відповідає дійсності.

За чинними нововведеннями до Кримінального процесуального кодексу України будь-яку експертизу, в тому числі судово-медичну, з 15 березня 2018 року призначатиме слідчий суддя відповідного суду, але тільки в межах розпочатого кримінального провадження. Довідково уточнемо, що кримінальне провадження за фактом смерті особи розпочинається у випадках її насильницької смерті або при наявності інших обґрунтованих сумнівів, які дають підстави вважати про те, що смерть людини відбулася не у природній спосіб, і лише після реєстрації слідчим чи прокурором повідомлення про кримінальне правопорушення у Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань.

Така необхідність пов’язується із тими обставинами, коли смерть людини настає внаслідок дії зовнішніх факторів (травми, асфіксії, дії крайніх температур, електричного струму, отруєнь тощо), смерті на виробництві, при раптовій смерті дітей першого року життя та інших осіб, які не перебували під  медичним  наглядом,  померлих,  особа яких не встановлена, а також у тих випадках, коли є підозра на насильницьку смерть, то лікарське свідоцтво про смерть видається лише судово-медичним експертом після розтину тіла.

Якщо ж людина померла природньою смертю, дія нововведень кримінально-процесуального законодавства на процедуру видачі трупу померлої особи для її поховання не розповсюджується.

Крім цього, Правила поховання в Україні не зазнали змін, змінився тільки суб’єкт, який призначає експертизу в межах розпочатих розслідуванням кримінальних справ: раніше це був слідчий відділу поліції, а на даний час – це слідчий суддя місцевого суду, при цьому відповідні клопотання до суду тепер повинні подавати лише слідчий або прокурор.

У випадках, коли слідчому або прокурору доведеться звертатись до слідчого судді з клопотанням про призначення експертизи, воно розглядатиметься слідчим суддею протягом п’яти днів.

Висновок експерта виготовляється на основі акту судово-медичного дослідження та результатів аналізів у місячний термін з моменту призначення експертизи, але тіло віддається на поховання після проведення судово-медичного розтину трупа. До цього, проведення самої експертизи на правила поховання також не впливає.