flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Основні положення та практична реалізація судом Закону України «Про амністію у 2016 році»

28 вересня 2017, 09:12

07 вересня 2017 року набрав чинності Закон України «Про амністію у 2016 році». Даний нормативний акт визначає правові основи звільнення осіб від відбування покарання на підставі акту амністії, скорочення невідбутої частини покарань у виді позбавлення і обмеження волі тощо, також ним передбачено механізм взаємодії органів у сфері виконання кримінальних покарань з органами державної влади та місцевого самоврядування.

Оголошену амністію поширено на неповнолітніх осіб та  жінок, а також чоловіків, які мають дітей віком до 18 років або дітей-інвалідів, до інвалідів першої, другої та третьої груп, хворих на туберкульоз, онкологічні захворювання, осіб, що досягли пенсійного віку, ветеранів війни, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та учасники АТО тощо.

Визначаються основні критерії для застосування амністії, ними є:

– незначна суспільна небезпека діянь, що вчинила особа, яка відбуває покарання;

– об’єктивні фактори (тяжка хвороба, похилий вік тощо), що суттєво знижують небезпечність осіб, яких пропонується звільнити від відбування покарання;

– значний строк відбутого засудженими особами покарання на момент проголошення амністії.

Також законом визначено категорії засуджених, щодо яких амністія не застосовується. Це, насамперед, особи, які скоїли умисні тяжкі та особливо тяжкі злочини, рецидивні злочини, особи, які вчинили злочини з використанням службового становища (корупційні злочини) тощо.

Виконання цього закону покладено на суди з чітко визначеним терміном для його реалізації – протягом трьох місяців з дня набрання ним чинності, тобто до 07 грудня 2017 року.

Питання про застосування амністії суд вирішує за ініціативою особи, яка підтримує публічне обвинувачення в суді чи здійснює нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, органу або установи виконання покарань, а також за ініціативою обвинуваченого (підсудного) чи засудженого, їхніх захисників чи законних представників.

 Протягом вересня 2017 року до Липоводолинського районного суду Сумської області надійшло 5 клопотань від місцевого підрозділу органу з питань пробації про застосування амністії до осіб, відносно яких були ухвалені обвинувальні вироки, із них станом на 27 вересня 2017 року розглянуто одне клопотання, за результатами якого одну засуджену особу звільнено від відбуття основного покарання у виді позбавлення волі, призначеного з іспитовим строком, у зв’язку з вчиненням нею двох нетяжких чи особливо нетяжких злочинів проти власності й перебування на її утриманні малолітньої дочки.

 

Про результати застосування вищевказаного закону на офіційному сайті місцевого суду в грудні поточного року додатково буде оприлюднена відповідна інформація.

 

Ознайомитись із текстом закону можна за посиланням на офіційному сайті Верховної Ради України (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1810-viii).

 

                                                    Інформацію підготовував суддя-спікер Бутенко Д.В.