Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З 08 липня 2017 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо покращення захисту права дитини на належне утримання», який змінено порядок та умови стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей.
З указаної дати стягнення аліментів на дітей у твердій грошовій сумі та у вищевказаних частках від доходів платників, але не більше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, і при неоспорюванні батьківства та без залучення інших заінтересованих осіб по справах, здійснюватиметься у порядку наказного провадження шляхом подачі до суду заяви про видачу судового наказу (це різновид спрощеного провадження, який забезпечує у скорочені строки оформлення і видачі судового наказу, останній є різновидом рішення суду і підлягає виконанню як добровільно, так і в примусовому порядку за заявою одержувача аліментів через державних чи приватних виконавців).
Так, для стягнення аліментів у мінімальному розмірі (50 % від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку або у частці від доходу платника (1/4 на одну дитину тощо) той з батьків, з ким проживає дитина, має право подати суду заяву про видачу судового наказу, останній видається протягом трьох днів, без проведення судового засідання, виклику сторін (раніше до суду подавався окремий позов, який розглядався протягом одного місяця). При цьому, платник аліментів не має право ініціювати скасування цього судового наказу, проте має лише один спосіб довести суду свій дійсний майновий стан і здатність сплачувати аліменти в меншому розмірі, ніж зазначено в судовому наказі, – подати окремий позов про зменшення розміру аліментів.
Про стягнення розміру аліментів, більших від мінімально визначеної законом суми, також слід подавати окремий письмовий позов до суду з відповідними обґрунтуваннями та доказами.
Окремі позови також можна подати і про зменшення або про збільшення розміру аліментів, вже стягнутих за раніше ухваленими судовими рішеннями.
Для більшої інформативності та для роз’яснення умов по зверненню до суду із вимогою про стягнення аліментів відвідувачам сайту розміщуємо електронні зразки:
- заяви про видачу судового наказу щодо стягнення мінімального аліментів в твердій грошовій сумі ;
- заяви про видачу судового наказу щодо стягнення аліментів у частці від доходу їх платника .
Інформацію підготував суддя-спікер Бутенко Д.В.