Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАЯВА
суддівського колективу Липоводолинського районного суду Сумської області з приводу поширеного на каналі «Соціальне телебачення «Сумщини» матеріалу під назвою
«Хабарник на свободі»
Із метою надання достовірної інформації громадськості району і Сумської області з приводу розгляду резонансної кримінальної справи по обвинуваченню відстороненого голови Липоводолинської райдержадміністрації Олещенка В.М. у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.364 (зловживання владою або службовим становищем), ч.1 ст.366 (службове підроблення), ч.ч.2, 3 ст.185 (крадіжки) Кримінального кодексу України, а також відносно гр. І.,К.,Я. по їх обвинуваченню у вчиненні ряду злочинів, передбачених ч.ч.2,3 ст.185 Кримінального кодексу України, повідомляємо наступне.
Звертаємо увагу на саму назву матеріалу «Хабарник на свободі», яка в порушення конституційного принципу презумпції невинуватості особи у вчиненні будь-якого злочину, фактично покликала сформувати вкрай негативну громадську думку щодо вищевказаного обвинуваченого, мешканця сел. Липова Долина, на фоні нібито бездіяльності та неоперативного судового розгляду Липоводолинським районним судом Сумської області. Такі журналістські вислови і твердження є неприпустимими в демократичній, правовій державі, як з точки зору основ журналістської етики, так із точки зору поваги до права громадськості на повну та неперекручену в певних контекстах чи взагалі однобічну інформацію про факти й події.
Перш за все це кримінальне провадження по обвинуваченню Олещенка В.М. в отриманні неправомірної вигоди (або хабаря) не перебуває у провадженні Липоводолинського районного суду Сумської області (знаходиться у провадженні іншого місцевого суду області) і за даними Єдиного державного реєстру судових рішень (http://www.reyestr.court.gov.ua) на день оприлюднення журналістського матеріалу обвинувальний вирок суду, який набрав би законної сили, відносно зазначеної особи не ухвалювався.
Уважаємо, що без набрання законної сили обвинувальним вироком із встановленими у ньому фактами отримання хабаря Олещенком В.М. твердження журналістів і взагалі висвітлення з такими коментарями судових процесів, які цікавлять громадськість району та області, є неприйнятними та упередженими.
Саме тому суддівський колектив місцевого суду звертається до учасників зазначеної вище справи, громадських активістів тощо з проханням бути емоційно стриманими та виваженими у власних діях, при висвітленні власних суб’єктивних позицій, думок у засобах масової інформації, масових громадських заходах тощо.
Із приводу річного розгляду справи в місцевому суді доводимо до відома громадськості те, що вищевказане кримінальне провадження відносно Олещенка В.М. по обвинуваченню у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.364, ч.1 ст.366, ч.ч.2, 3 ст.185 Кримінального кодексу України, а також відносно гр. І.,К.,Я. по їх обвинуваченню у вчиненні ряду злочинів, передбачених ч.ч.2, 3 ст.185 Кримінального кодексу України, надійшло до суду з обвинувальним актом 30 листопада 2015 року, по ньому проведено підготовче судове засідання і на даний час суд перейшов до стадії судового розгляду, яка є визначальною на предмет перевірки обґрунтованості пред’явлених обвинувачень. Тобто, станом на день оприлюднення вищевказаного матеріалу (10 серпня 2016 року) сукупна тривалість розгляду даної справи в місцевому суді не перевищує десяти місяців.
Журналістське твердження про намагання зробити з потерпілих у вищевказаному кримінальному провадженні обвинувачених також не відповідає дійсності, оскільки в місцевому суді розглядається лише зазначене вище кримінальне провадження у незмінному складі його сторін, і жодних інших кримінальних проваджень, де один з потерпілих у цій справі, отримав би статус обвинуваченого в зовсім іншій справі, до Липоводолинського районного суду Сумської області не надходило.
Окремо звертаємося до журналістського корпусу Товариства з обмеженою відповідальністю «Телекомпанія «Соціальне телебачення Сумщини» з рекомендацією подальшого неупередженого висвітлення судового процесу, який відбувається в Липоводолинському районному суді Сумської області відносно Олещенка В.М. та інших осіб, уникнення в журналістській практиці тенденції до створення суспільного резонансу у спосіб формулювання некоректних назв авторських блогів, новин та висловлювань у них до ухвалення відповідного судового рішення.
Разом із цим, при підготовці майбутніх журналістських матеріалів по висвітленню руху вказаної вище справи в суді для усунення однобічності і для формування у цільової аудиторії телевізійного каналу СТС повноти й об’єктивності інформації пропонуємо зберігати незалежність від освітлюваних подій і осіб, висвітлювати новини всеосяжно і пропорційно, відбираючи інтерв’ю окремо, як у інших потерпілих і прокурора, як особи, яка за законом підтримує державне обвинувачення, так і у сторони захисту в особі самих обвинувачених та їх захисників, і вже після власного аналізу зібраних фактів та їх перевірки з інших джерел інформації, власне і формулювати журналістські твердження та висновки.
При цьому, просимо врахувати, що головуючий суддя по вищевказаній справі до ухвалення в ній остаточного судового рішення не в змозі будь-яким чином коментувати рух справи чи поведінку певних учасників судового процесу, а також проводити позапроцесуальні зустрічі чи листування (в тому числі, давати інтерв’ю), що за певних обставин може розглядатися як порушення принципів безсторонності суду та суддівської етики.
Суддівський колектив
Липоводолинського районного суду Сумської області