07 липня 2016 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», який набрав чинності 27 липня 2016 року.
Зокрема, передбачається істотне збільшення розміру штрафів за керування транспортними засобами (далі – ТЗ) особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (далі – стан сп’яніння), а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує ТЗ, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Відтепер за такі правопорушення на водіїв, які вперше вчинили проступки, має бути застосовано одночасно два стягнення: штраф у розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто розмір штрафу на даний час дорівнює фіксований розмір 10200 грн., із позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
За вчинення повторного протягом року такого правопорушення до порушника можуть бути застосовані такі види стягнень:
- на водіїв: штраф у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (його розмір дорівнює 20400 грн.) із одночасним позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки;
- на інших осіб (які не є водіями): накладення штрафу у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (20400 грн.) із оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Якщо зазначене правопорушення вчинено водієм, який двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за ст.130 КУпАП, то для нього закон передбачає таку відповідальність: штраф у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (40800 грн.) з одночасним позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років. Для осіб, які не мають статусу водія, може бути застосований штраф у вищевказаному розмірі з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Примітним для нововведеного закону є те, що законодавець взагалі відмовився від застосування адміністративного арешту та громадських робіт для вищевказаних проступків в якості видів адміністративних стягнень.
Прийняття зазначеного Закону має на меті підвищити рівень безпеки на дорогах України через посилення санкцій за вчинені проступки, сприяти зменшенню порушень водіями Правил дорожнього руху та збереженню життів й здоров’я учасників дорожнього руху.
Суддівський колектив
Липоводолинського районного суду
Сумської області