flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Проаналізовано статистичні дані про розгляд місцевим судом справ про адміністративні правопорушення, пов’язаних із домашнім насильством

01 квітня 2021, 15:52

У сучасному світі проблема насильства в сім’ї, попри всі досягнення цивілізації, зберігає свою актуальність. Насилля в сім’ї належить до найбільш поширених форм порушення прав людини. Багато людей досі не знають, що за насильство в сім’ї суд може притягнути як до адміністративної, так і до кримінальної відповідальності.

Ці обставини достовірно підтверджують статистичні відомості про результати розгляду Липоводолинським районним судом Сумської області справ про домашне насильство.

Так, за 2020 рік суддями місцевого суду розглянуто 152 справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з домашнім насильством (ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування), що складає 33 % від усіх розглянутих протягом минулого року справ про адміністративні правопорушення. Також станом на 22 березня 2021 року місцевим судом розглянуто 31 справу про вищевказані проступки, що складає відповідно 39 % від загальної кількості всіх справ про адміністративні правопорушення, які перебували у провадженні суддів в поточному році.

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» під домашнім насильством визначає насильство, що вчиняэться в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

За санкцією ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення вчинення домашнього насильства вперше тягне за собою накладення на порушника штрафу, застосування громадських робіт або адміністративний арешт на строк до семи діб, за повторне вчинення проступку протягом року закон передбачає збільшені розміри штрафів та тривалість громадських робіт робіт або адміністративний арешт на строк до 15 діб. 

Зазначена категорія справ про адміністративні правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.  Справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, розглядаються впродовж доби (ч.2 ст.277 КУпАП). За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 КУпАП, суддя ви­носить постанову у справі:

  • про накладення адміністративного стягнення;
  • про застосування заходів впливу до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років (до таких заходів відносяться: судове зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого, застсоування попередження, накладення догани або суворої догани або передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання);
  • про закриття провадження у справі.

Аналіз статистичних даних підтверджує, що у більшості випадків домашнє насильство вчиняють чоловіки, а потерпілими від правопорушення, як правило є жінки, діти та люди похилого віку.

Із 1 січня по 31 грудня 2020 року судом визнано винуватими та притягнуто до адміністративної відповідальності за даною категорією справ 82 особи та на них накладені стягнення у вигляді:

- штрафів на загальну суму 14450 гривень, з яких у добровільному порядку сплачено 10880 грн., відносно 66 осіб;

- громадських робіт на строк до 40 годин відносно 11 осіб;

- адміністративного арешту на строк до 15 діб відносно 4 осіб.

- у 70 справах провадження закрито, із них у зв’язку: із закінченням строку притягнення осіб до адміністративної відповідальності - 3, відсутністю події і складу адміністративного правопорушення – 56, звільненням від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення – 11. Жодна справа зазначеної категорії суддями не поверталася для належного дооформлення до місцевого підрозділу поліції.

Також на кожного з порушників у 2020 році додатково покладався обов’язок по сплаті судового збору в дохід держави за вчинене правопорушення в розмірі 420 грн. 40 коп.

За період із 01 січня по 22 березня поточного року судом визнано винуватими та притягнуто до адміністративної відповідальності по даній категорії справ 14 осіб та на них накладені стягнення у вигляді:

- штрафів на загальну суму 2465 гривень, з яких у добровільному порядку сплачено 1615 грн, відносно 13 осіб;

- громадських робіт відносно однієї особи.

- у 17 справах провадження закрито, із них у зв’язку: із закінченням строку притягнення осіб до адміністративної відповідальності - 0, відсутністю події і складу адміністративного правопорушення – 16, звільненням від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення – 1. У 2021 році кожен з порушників додатково зобов’язувався судом сплатити збільшений розмір судового збору в дохід держави за вченене правопорушення, який дорівнює  454 грн. Слід окремо зауважити, що у поточному році надходження матеріалів у справах зазначеної категорії значно не знизилося в порівнянні з аналогічним періодом минулого року (залишилося на рівні 30 % від загальної кількості справ про адміністративні правопорушення).

Примітними для зазначеної категорії справ є такі тенденції:

  1. Домашнє насильство вчиняється порушниками повторно протягом календарного року (практично кожне друге правопорушення зазначено категорії у 2020 році вчинялося вдруге на рік, а станом на 22 березня 2021 року - кожне третє);
  2. Серед вчинених проступків переважають два основних види домашнього насильства - це психологічне та фізичне насильство.

Із судової практики суддів місцевого суду проглядається те, що психологічне насильство, як правило, вчинялося у формах словесних образ, нецензурної лайки, погроз, приниження, переслідування, залякування, інших діянь, спрямованих на обмеження волевиявлення особи, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи. Як правило, фізичне насильство проявлялося у формах ляпасів, стусанів, штовхань, нанесення побоїв, заподіяння легких тілесних ушкоджень тощо.

Слід зауважити, що за систематичне вчинення домашнього насильства, яке призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи передбачена кримінальна відповідальність за цей вид злочинних діянь (ст. 126-1 КК України). Так, протягом 2020 року судом розглянуто 5 кримінальних проваджень за ст. 126-1 КК України, за результатами яких п’ять осіб визнано винуватими у вчиненні вищевказаного злочину та їм призначені покарання у виді арешту на строк від одного до трьох місяців.

Окремо, слід роз’яснити для осіб, які страждають від домашнього насильства, алгоритм дій та навести перелік державних органів й організацій, що сприяють попередженню та здійснюють захист їхніх прав:

  • доцільно викликати та повідомити про факти насильства поліцію за номером телефону 102;
  • звернутися за консультацією та за іншими видами безоплатної правової допомоги до Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (41615, м. Конотоп, вул. Братів Лузанів, 43, телефон/факс:(054-47) 6-23-47, е-mail: konotop.sumy@legalaid.sm.ua);
  • звернутися з підготовленим пакетом документів до суду з заявою про видачу обмежувального припису (у разі необхідності зразок заяви розміщено на сайті суду).

                                      Інформацію підготовлено прес-службою місцевого суду