flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

АНАЛІЗ СТАНУ ОБЛІКОВО-СТАТИСТИЧНОЇ РОБОТИ ЛИПОВОДОЛИНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЗА 2015 РІК

 АНАЛІЗ

СТАНУ ОБЛІКОВО-СТАТИСТИЧНОЇ РОБОТИ ЛИПОВОДОЛИНСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ  ЗА 2015 РІК
 
За результатами звітного періоду та на виконання плану роботи Липоводолинського районного суду Сумської області проведено аналіз стану обліково-статистичної роботи за 2015 рік.
Обліково-статистична робота у районному суді ведеться відповідно до Інструкції з діловодства у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, Апеляційному суді Автономної Республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ (далі – Інструкція), затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 17 грудня 2013 року № 173; Інструкції щодо подання та заповнення форм звітності про розгляд апеляційними та місцевими судами судових справ та матеріалів, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20 червня 2006 року № 55; Інструкції щодо заповнення форми звітності № 1-1-ОП «Звіт про оперативність розгляду місцевими загальними судами матеріалів кримінального провадження, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 19 січня 2015 року № 8; Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженої рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30; Інструкції щодо формування картки на особу, стосовно якої судом розглянуто матеріали кримінального провадження,  затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 05 грудня 2013 № 169; Інструкції  щодо заповнення форми картки обліку сум шкоди, завданої злочином, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 17 лютого 2005 року  № 21.
Відповідно до ч.3 ст.15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» діловодство у Липоводолинському районному суді Сумської області здійснюється за допомогою автоматизованої системи документообігу суду.
Протягом року працівники апарату Липоводолинського районного суду належним чином забезпечували прийом та своєчасну реєстрацію всіх справ та матеріалів, що надходили до суду. На підставі внесеної до автоматизованої системи інформації, старшим секретарем здійснюється автоматичний розподіл судових справ. Автоматичний розподіл судових справ здійснюється у суді протягом робочого дня після реєстрації відповідних документів. Після автоматичного розподілу судові справи передаються визначеному головуючому судді.
Після передачі справи призначеному судді всю подальшу інформацію щодо процесуальних дій та судових рішень вносять до автоматизованої системи самі судді, їх помічники та секретарі судового засідання. До справи приєднуються процесуальні документи, які засвідчуються ЕЦП відповідного судді та відправляються до Єдиного державного реєстру судових рішень. Після набрання процесуальним документом законної сили застосовується встановлення відмітки ДНЗС (дата набрання законної сили), яка потім також відсилається до ЄДРСР. Заповнюються даними також електронні обліково-статистичні картки. З внесених даних у обліково-статистичні картки формується звітність суду в автоматичному режимі.
Також заповнювалися картки на осіб стосовно яких судом було розглянуто кримінальну справу та картки обліку сум шкоди завданої злочином. У кримінальних провадженнях картки на особу учасника справи поєднуються з карткою КДС (картка досудового слідства) та засвідчуються ЕЦП консультанта. Картки на особу, стосовно якої судом розглянуто матеріали кримінального провадження у 2015 році формувалися відповідно до Інстркції щодо КО. Відповідно до вимог Інструкції, сформовані картки постійно зберігаються у суді у відповідному наряді, кожного кварталу до ТУ ДСА України в Сумській області направляються звіти, які складалися на підставі сформованих карток. На виконання п. 2.3 Порядку надсилання інформації про осіб у кримінальних провадженнях та електронних копій судових рішень щодо осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, затвердженого наказом Генерального прокурора України та Голови Державної судової адміністрації України № 82/108 від 14 серпня 2014 року, картки на особу не пізніше п’яти робочих днів з дня набрання вироком (ухвалою) законної сили скеровуються до Єдиного реєстру досудових розслідувань після перевірки внесеної інформації та засвідчуються електронним цифровим підписом консультанта. 
Протягом звітного періоду в суді проводилася робота по підвищенню рівня обліково-статистичної роботи, а саме:
● відповідальні працівники з допомогою головного спеціаліста з інформаційних технологій  вивчали періодичні оновлення програми та зміни в обліково-статистичних картках, формах звітів у КП «Д-3», яка на даний час експлуатується;
● протягом звітного періоду керівником апарату суду, консультантом суду та старшим секретарем суду періодично проводилися перевірки своєчасності та правильності введення даних в обліково-статистичні картки усіх категорій, якості роботи  працівників відповідальних за їх ведення;
● суддями суду Сізовим Д.В. та Кузьмінським О.В. проведено перевірку та аналіз роботи працівників суду, прийнятих нещодавно (за результатми 6-ти місяців роботи), секретаря суду Іщенко К.М. та секретаря судового засідання Голодної М.О. За результатами проведеної перевірки підговлені відповідні довідки;
● значна увага у звітному періоді приділялася питанню причин порушення строків розгляду справ усіх категорій та причинам зміни та скасування рішень по справах, які переглянуті вищестоящим судом. Консультантом суду та суддями суду у квітні, червні та грудні проаналізовано дані питання та складено відповідні аналізи. Для покращення оперативності розгляду цивільних та кримінальних справ судом вживаються різні заходи: періодично проводяться аналізи дотримання строків розгляду судових справ; аналізуються причини відкладення слухання цивільних та кримінальних справ (проваджень) та реагування на виявленні порушення. При цьому суддями вживаються відповідні заходи для своєчасного розгляду цивільних справ, кримінальних справ (проваджень) та усунення перешкод щодо здійснення судочинства з боку осіб, які беруть участь у справі;
● головою суду Бутенком Д.В. та консультантом суду 29 січня та 03 липня 2015 року проаналізовано та вивчено причини залишків нерозглянутих справ станом на 01 січня та 01 липня 2015 року відповідно. За результатами проведеного узагальнення сформульовані висновки про те, що більшість справ усіх категорій, які залишилися не розглянутими на початок звітних періодів 2015 року надійшли до суду наприкінці звітних періодів та були лише призначені до попереднього та до судового розгляду.
Упродовж року працівниками апарату Липоводолинського районного суду Сумської області підготовлено аналізи стану здійснення правосуддя районного суду за 2014 рік у порівнянні з 2013 роком та за перше півріччя 2015 року у порівнянні з першим півріччям 2014 року. Підготовлено також аналізи обліково-статистичної роботи за 2014 рік та перше півріччя 2015 року. Велику увагу протягом року приділено узагальненню судової практики по розгляду усіх категорій справ: у квітні головою суду проаналізовано практику розгляду судом сімейних спорів; у березні суддею Кузьмінським О.В. проаналізовану практику затвердження угод про визнання винуватості та примирення, вивчено напрацювання інших судів з цього питання; у лютому та липні головою суду Бутенком Д.В. спільно із консультантом Горкушею Н.В. проаналізовано практику розгляду судом кримінальних проваджень відносно неповнолітніх осіб у 2014 році та першому півріччі 2015 року відповідно; у квітні головою суду проаналізовано стан розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП; у вересні керівником апарату Жепком В.І. перевірено строки встановлення дат набрання судовими рішеннями законної сили в КП «Д-3» та направлення їх до ЄДРСР; у жовтні консультантом суду Горкушею Н.В. та головним спеціалістом з ІТ проаналізовано стан використання системи відеоконференцзв’язку при здійсненні правосуддя та ефективність роботи електронного суду; у грудні суддею Сізовим Д.В. підготовлено аналіз судової практики розгляду спорів про розірвання договорів оренди у цивільних справах.
Для забезпечення більш оперативного розгляду судових справ, уникнення затягування судового розгляду в зв’язку з неможливістю того чи іншого учасника процесу прибути безпосередньо до зали судового засідання та покращення доступу до правосуддя в цілому судові засідання проводяться в режимі відеоконференції. Всього за звітний період в режимі відеоконференції проведено сорок одне судове засідання.
При складанні річних звітів за 2015 рік в Липоводолинському районному суді Сумської області діяла комп’ютерна програма «Д-3» версії 3.15.1, із кожним оновленням КП запроваджувалися нововведення та вдосконалення самої програми, в тому числі приведення її у відповідність до змін у законодавстві. При роботі помилки не виникали, при завантаженні звітів в КП «Д-3» недоліків та недосконалостей, які б уповільнювали завантаження та здачу звітів, не виявлено. При складанні річних звітів дана програма здійснювала перевірку звітів та відображала допущені помилки.Статистичні звіти Липоводолинського районного суду Сумської області за 2015 рік сформовані за допомогою вказаної програми в автоматичному режимі та направлені до ТУ ДСА України в Сумській області в електронному та в паперовому вигляді.
Характеризуючи кадрове забезпечення спеціалістами, які займаються первинним обліком і складанням звітності про стан здійснення правосуддя, слід відмітити, що кожен спеціаліст має великий досвід роботи за фахом. Лише секретар суду Іщенко К.М. прийнята на посаду в листопаді 2014 року, але протягом року її робота контролювалася суддями та керівником апарату, за результатами перевірок можна зробити висновок, що вона повністю справляється із покладеними на неї посадовими обов’язками, в тому числі, і з підготовкою форм звітності. Усі працівники забезпечують дотримання єдиного порядку обліку та опрацювання статистичних даних для складання звітів і аналітичних оглядів, ведуть автоматизований облік реєстраційних карток в КП «Д-3», здійснюють оперативний пошук обліково-інформаційних даних
ПІБ працівника
Посада
Освіта
Стаж перебування на державній службі
Горкуша Н.В.
Консультант суду
Повна вища
8 років 6 місяців
Молошна К.Г.
Секретар суду
Середня спеціальна
20 років
Сай О.В.
Старший секретар суду
Повна вища
9 років 11 місяців
Мазур О.М.
Головний спеціаліст з ІТ
Базова вища
9 років
Іщенко К.М.
Секретар суду
Повна вища
1 рік 1 місяць
Працівником, відповідальним за підвищення кваліфікації працівників апарату суду, є консультант суду Горкуша Н.В. Згідно з планами підвищення кваліфікації працівників апарату суду, затверджених головою суду, проведено виключно всі заняття, що заплановано. Заняття проводяться кожного другого понеділка місяця. Питання підібрано відповідно до основних нормативних актів, що стосуються діловодства в суді, питань ведення архіву, кадрового діловодства, вивчення  нового законодавства. Протягом року в Харківському регіональному відділенні Національної школи суддів України проходили навчання секретар судового засідання Самілик Н.М., помічник судді Міщенко С.В., судовий розпорядник Самілик І.М., керівник апарату Жепко В.І. Також 11 листопада 2015 року консультант з кадрової роботи Карпець М.М. у Харківському регіональному відділенні Національної школи суддів України взяла участь у семінарі на тему «Порядок ведення суддівського досьє», про що отримала відповідний сертифікат.
У Липоводолинському районному суді проводиться правова та профілактична робота. У квітні поточного року вийшов номер районної газети «Наш край» на сторінках якої опубліковано статтю щодо особливостей дострокового розірвання договорів оренди земельних ділянок у судовому порядку.Крім того, на сторінках місцевої преси також публікувалася інформація про обрання голови Липоводолинського районного суду на новий термін повноважень. У червні вийшов друком черговий номер районної газети, в якому опубліковано статтю під назвою «День відкритих дверей у суді». За рік у суді двічі проводилися дні відкритих дверей для старшокласників Липоводолинської спеціалізованої школи та учнів деяких загальноосвітніх шкіл району. А 10 грудня 2015 року у районній школі головою суду Бутенком Д.В. проведено лекційне заняття для учнів 10-х та 11-х класів на тему «Особливості відповідальності неповнолітніх». Проведення таких заходів уже стало традицією для районного суду. А метою їх проведення є перш за все підвищення довіри до судової влади та ознайомлення підростаючого покоління із роботою суду та працівників апарату. На сторінках районної газети у липні та двічі у листопаді публікувалася рубрика «Із залу суду», висвітлювалися результати розгляду резонансних для Липоводолинського району справ.
На оперативних нарадах суддів та працівників апарату суду та на зборах суддів обговорювалися актуальні питання, такі як: аналіз стану здійснення правосуддя районним судом за 2014 рік у порівняння з 2013 роком; звіт керівника апарату за підсумками його роботи у 2014 році; обговорено таке актуальне питання як стан роботи по впорядкуванню архіву суду; питання направлення Липоводолинським районним судом копій судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до судових рішень» та визначення відповідальних осіб за цю ділянку роботи; затверджено комунікаційну стратегію Липоводолинського районного суду та обрано суддю-спікера; переглянуто коефіцієнти складності категорій судових справ, що автоматично розподіляються слідчому судді; затверджено Засади використання автоматизованої системи документообігу Липоводолинського районного суду сумської області.
Також з метою запровадження позитивних моментів у роботі вивчено досвід роботи судів України по питанню плануванню роботи суду на півріччя, а саме: Гощанського районного суду Рівненської області, Кодимського районного суду Одеської області та Роменського міськрайонного суду Сумської області. За результатами проведеного узагальнення складено відповідну довідку, найактуальніші пункти вивчених планів роботи заплановано включити і до плану роботи Липоводолинського районного суду на перше півріччя 2016 року. 
Робота Липоводолинського районного суду Сумської області здійснюється відповідно до плану роботи суду по півріччях на поточний рік. Консультантом суду своєчасно розробляються та виносяться на обговорення суддів та працівників апарату суду проекти планів роботи суду, після чого такі плани затверджуються головою суду та доводяться до відома всіх працівників суду. Вони містять відомості про найменування заходів, їх виконавців, строки виконання та відмітку про виконання.
Основними розділами плану роботи Липоводолинського районного суду Сумської області є:
1.      Загальний розділ.
2.      Здійснення правосуддя в кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення.
3.      Питання обліково-статистичної роботи.
4.      Питання профілактичної та право-виховної роботи.
5.      Підвищення професійної майстерності суддів та працівників апарату суду.
Контроль за виконанням  пунктів плану здійснює керівник апарату Жепко В.І. та консультант Горкуша Н.В. 29 червня та 30 грудня 2015 року консультантом Горкушею Н.В. та керівником апарату Жепком В.І. проаналізовано стан виконання плану роботи та навчання у першому та другому півріччі 2015 року. Стан виконання плану роботи суду є належним та знаходиться на достатньому рівні, проте трапляються випадки несвоєчасного проведення запланованих заходів та перенесення їх на більш пізній період.   
Робота районного суду є відкритою та прозорою для громадян. Функціонує веб-сайт суду за адресою: http://lv.su.court.gov.ua, на якому можна отримати інформацію про структуру суду, керівництво, правила поведінки в суді, списки призначених до розгляду справ та іншу корисну інформацію. Також, слід зазначити, що інформаційна наповненість веб-сторінки Липоводолинського районного суду Сумської області на порталі «Судова влада України» достовірна та відповідає дійсності. Сторінка підтримується у належному стані, актуальність новин контролюється головою суду, керівником апарату, прес-секретарем суду. На сторінці присутня вся необхідна інформація для громадян, а саме: зразки заяв про видачу документів та декілька зразків позовних заяв; інформація про перелік затверджених наказом голови суду документів, що містять службову інформацію; інформація про список осіб, відповідальних за забезпечення доступу до інформації, адреса, номера телефонів суду, розклад роботи суду, керівництво, перелік суддів та інше. У розділі «Новини» розміщувалися прес-релізи розглянутих справ «Із залу суду», новин щодо основної діяльності суду, а також анонси справ, які можуть становити суспільний інтерес. 
Забезпечуючи доступність громадян до правосуддя, в приміщенні суду розміщений стенд із зразками деяких позовних заяв по справах, що найчастіше розглядаються судом. Громадяни мають можливість самостійно підготувати позовну заяву, наприклад, про розірвання шлюбу, стягнення аліментів тощо, скориставшись відповідними зразками. На стенді міститься інформація про ставки судового збору за подачу позову до суду та реквізити рахунків для його перерахування, в суді також можна отримати інформацію про реквізити щодо сплати штрафів по справах про адміністративні правопорушення. Окрім того, вказану інформацію та розрахунок сум судового збору можна отримати на вищезазначеному веб-сайті суду або звернувшись до працівників канцелярії суду. Керівництвом суду у визначені дні та час здійснюється прийом громадян із особистих питань (голова суду Бутенко Д.В. – вівторок 08:00-12:00, четвер 13:00-17:00, керівник апарату Жепко В.І. – середа 8:00-12:00, п’ятниця 13:00-16:00).
З метою удосконалення обліково-статистичної роботи суду на І півріччя 2016 року заплановано наступні заходи:
      провести аналіз стану здійснення правосуддя Липоводолинським районним судом Сумської області за  2015 рік у порівнянні з 2014 роком;
      узагальнити та проаналізувати причини зміни та скасування рішень по справах усіх категорій, які переглянуті вищим судом;
      оновлювати електронний ресурс із судової практики по різних категоріях справ судів апеляційної інстанції, вищих судів для використання в роботі суддями та працівниками апарату;
      забезпечувати контроль за повнотою, своєчасністю та станом оновлення інформації на веб-сторінці офіційного сайту „Судова влада України”;
      проводити оперативні наради суддів та працівників апарату суду з розгляду поточних, актуальних питань;
      посилити контроль за веденням судової статистики. Звернути увагу на своєчасність подання звітів та достовірність показників звітності про стан здійснення судом правосуддя;
      систематично проводити додаткові тематичні навчання з працівниками аппарату суду по вивченню Інструкції з діловодства у місцевих загальних судах, Інструкції щодо подання і заповнення форм звітності, Інструкції щодо формування картки на особу, стосовно якої судом розглянуто матеріали кримінального провадження, Інструкції щодо заповнення форми картки обліку сум шкоди, тощо;
      забезпечувати повне і неухильне виконання вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в частині функціонування автоматизованої системи документообігу в суді, щодо розподілу справ;
      посилити контроль за веденням діловодства в суді, приділяючи особливу увагу первинній реєстрації та обліку судових справ і матеріалів, які надійшли до суду, заповненню документів первинного обліку;
      постійно вивчати досвід роботи судів України з питань планування роботи;
      визначити причини порушення строків під час призначення та розгляду справ та матеріалів, проводити проміжний контроль щодо запобігання подібним випадкам;
      після кожного звітного періоду аналізувати стан обліково-статистичної роботи та дані стану здійснення правосуддя, користуючись при цьому Методичними рекомендаціями щодо проведення огляду даних судової статистики, аналізу обліково-статистичної роботи;
      головному спеціалісту з ІТ здійснювати навчання та надавати методичну, практичну допомогу всім працівникам суду в роботі з КП  «Д-3»;
      з метою підвищення рівня довіри громадськості до діяльності суду висвітлювати роботу по здійсненню правосуддя Липоводолинським районним судом шляхом відповідних публікацій у місцевих ЗМІ; проводити виступи на правові теми для учнів старших класів Липоводолинської спеціалізованої ЗОШ І-ІІІ ступенів; проводити дні відкритих дверей у суді; втілювати комунікаційну стратегію суду в частині висвітлення його діяльності, забезпечення участі судді-спікера у нарадах і семінарах з питань правозастосування;
      періодично проводити наради з працівниками аппарату суду по дотриманню виконавчої дисципліни, морально-етичних норм при спілкуванні з відвідувачами суду;
      здійснювати перевірку правильності та достовірності формування статистичної звітності засобами КП «Д-3», в разі виявлення  неточностей технічної сторони повідомляти ДП «ІСС».
Таким чином, обліково-статистична робота в суді планується згідно з вимогами законодавства та ведеться належним чином; у роботі допомагають методичні рекомендації щодо планування роботи суду, вивчення досвіду інших судів не лише області, а й України, в цьому напрямку.
05.01.2016
 
В.о. голови  Липоводолинського
районного суду Сумської області                                                                             Д.В. Сізов
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
вик. Горкуша Н.В.
(05452) 5 16 89